UFF® – Urea Fatty Fraction

Mocznik UFF® jest dostępny na zamówienie poprzez kontakt telefoniczny.
Zapraszamy do kontaktu z naszymi przedstawicielami:

Mateusz Karszniewicz +48 791 106 914
Tomasz Majda +48 784 375 785 

Frakcja tłuszczowa mocznika

W odpowiedzi na rosnące potrzeby odbiorców wprowadzamy na rynek nowy produkt. Frakcja tłuszczowa mocznika to nawóz azotowy, składający się z mocznika (ok. 73%), estrów etylowych (ok. 22%), etanolu (5%). Zawartość azotu wynosi ok. 330 kg/t. Przypominamy, że od 1 sierpnia 2021 roku na terenie Polski obowiązuje zakaz posypowego stosowania mocznika bez inhibitorów nitryfikacji.

Co to jest frakcja tłuszczowa mocznika?

Frakcja tłuszczowa mocznika, zwana również mocznikiem duńskim, to produkt uboczny ekstrakcji kwasów tłuszczowych z ryb. UFF® mocznik uzyskał w Danii odpowiedni certyfikat, który dopuszcza do stosowania frakcji tłuszczowej mocznika jako skutecznego nawozu. Mocznik duński ma formę krystaliczną. 73% zawartości mocznika odpowiada 33% zawartości azotu.

UFF® mocznik może być stosowany w formie posypowej jedynie wraz z inhibitorem lub roztworowej, dzięki czemu jest wykorzystywany także w okresie pozbiorowym bezpośrednio na słomę znajdującą się na polu. Nasza firma jest jedynym dystrybutorem mocznika duńskiego w Polsce, a jej siedziba znajduje się w Krakowie.

Jak stosować mocznik z inhibitorem ureazy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami należy stosować mocznik z inhibitorem ureazy, którego działanie jest związane z rozkładem mocznika w glebie. Inhibitory ureazy chronią formę amidową azotu w nawozie. Przed stosowaniem tego rodzaju produktu należy wykonać kompleksowe badania gruntowe. Używanie mocznika z inhibitorem ureazy wymaga opracowania indywidualnego planu nawożenia z uwzględnieniem konkretnych warunków glebowo-klimatycznych.

Jakie są sposoby wykorzystania i dozowania mocznika UFF®?

Istnieją trzy podstawowe rodzaje wykorzystania mocznika duńskiego. Najpopularniejszym sposobem dozowania mocznika UFF® w Danii jest mieszanie go z nawozem naturalnym w zbiorniku. Jak to wygląda w praktyce? Do zbiornika dodaje się frakcję tłuszczową mocznika, a następnie miesza się bezpośrednio przed samym podaniem na pola. Wykorzystuje się zwykle zbiorniki na 4000 m3, do których dodaje się jeden ładunek (ok. 22 ton) mocznika UFF®. Stężenie można dopasować do indywidualnych potrzeb gospodarstw rolnych. Można ewentualnie zakwasić cały roztwór, korzystając z niskiej jakości kwasu siarkowego. Jeśli pH wyniesie poniżej 6, zmniejszy się utrata azotu. Estry etylowe, składniki mocznika duńskiego, ulegają szybkiej biodegradacji, dzięki czemu są bezpieczne dla środowiska naturalnego.

Drugim sposobem wykorzystania mocznika UFF® jest jego rozpuszczenie w wodzie i rozdział na dwie frakcje. Będzie do tego potrzebny stosunkowo wysoki pojemnik. Proces jest silnie endotermiczny – pochłania ciepło. Mocznik duński najlepiej rozpuszcza się w ciepłej wodzie. Estry etylowe gromadzą się w górnej części pojemnika. W moczniku UFF® znajduje się niewielka ilość etanolu, dlatego ważne jest, aby zbiornik miał wyjście na zewnątrz pomieszczenia w trakcie procesu. UFF® należy dodawać stopniowo, skoncentrowany roztwór można uwalniać z dolnej części pojemnika. Estry etylowe spuszcza się od górnej części zbiornika.

bezpośredni kontakt do managera produktu:

biuro@ontrade.pl

Declaration of UFF® – Urea Fatty Fraction