Roztwór mocznika UFF ® - Opti N15

Kolejna odsłona naszego flagowego produktu. Z przyjemnością informujemy, że już od chwili obecnej możemy zaproponować naszym klientom roztwór mocznika UFF®.

Roztwór mocznika UFF® – Opti N15 to stabilna ciecz o 14,5% zawartości azotu w formie amidowej, możliwa do bezproblemowej aplikacji za pomocą dysz nawozowych. Zoptymalizowane stężenie nie wymusza rozcieńczania wodą przed użyciem. Stabilność cieczy powoduje, że produkt może być przechowywany w niezmienionej formie przez kilka lat.

Kobieta w kapeluszu

Oferowany przez nas również w ilościach pełnosamochodowych (cysternach) stanowi doskonałą alternatywę dla RSM.

Zasady stosowania oprysku mocznikiem UFF®. Do czego i kiedy można go wykorzystać?

Zastosowanie oprysku mocznikiem UFF® jest popularną metodą nawożenia roślin azotem, stosowaną nie tylko w stosunku do upraw zbóż, ale także w sadach i przydomowych ogródkach.

Wysoka zawartość amidu-N w Opti N15 zapewnia roślinom równomierną ilość azotu przez kilka tygodni. W szczególności gwarantuje równomierne i odpowiednie formowanie pędów bocznych i masy liści. Jego korzystne działanie na zdrowie roślin i obfitość plonów jest uwarunkowane kilkoma zasadami, których należy przestrzegać. Warto być również świadomym, kiedy nie powinniśmy opryskiwać rośliny roztworem mocznika UFF®. Charakterystyką czystego nawozu amidowego jest bardzo szybkie jego wchłanianie przez liście, tym samym zbyt duże dawkowanie może wpływać na ich żółknięcie. W miarę możliwości również należy unikać aplikacji w okresach mrozu i silnego nasłonecznienia. Z punktu widzenia środowiska jednakże nawóz amidowy jest doskonałym nawozem ponieważ posiada skuteczną ochronę przed wymywaniem.

zdjecie-1

Dla sadów i domowych ogródków dedykujemy produkt w pojemnikach 5L. Nawożenie dolistne roślin roztworem zapewnia lepsze pobieranie składników pokarmowych przez roślinę. Warto także zaznaczyć, że im dłużej utrzymuje się na jego powierzchni tym większe jest jego wchłanianie. Stąd też dokarmianie roślin rano albo wieczorem lub podczas pochmurnej pogody przynosi najlepsze wyniki.

Oprysk roztworem – uniwersalne wykorzystanie

Niewątpliwą zaletą roztworu Opti N15 jest uniwersalność tego nawozu. Jego wykorzystanie możliwe jest w stosunku do większości roślin. Kluczowe jest jednakże przestrzeganie dawek odpowiednio dostosowanych do stopnia rozwoju rośliny, pory roku oraz jakości i stanu gleby. Azot to kluczowy pierwiastek dla prawidłowego rozwoju roślin, dzięki niemu możliwe jest kwitnienie i owocowanie.

Warto podkreślić, że roztwór mocznika UFF® jest najmniej parzącym spośród azotowych nawozów, kluczem jednak do powodzenia nawożenia jest zastosowanie jego odpowiedniego stężenia. W naszych zaleceniach zawsze mówimy, że w przypadku czystego nawozu amidowego nie powinno używać się dawek jednorazowo większych niż 80kg N/ha. Skład azotu w Opti N15 sprawia, że nawóz ten w szczególności odpowiedni jest do wczesnych upraw.

Traktor
zdjecie-2

Produkt oferowany jest zarówno w dostawach pełnosamochodowych (cysternach) jak i również w pojemnikach 1000L . Posiada długi termin ważności i mimo sezonowania nie traci swoich właściwości w naszych warunkach klimatycznych. Nie krystalizuje się.

Liście czy korzenie: jaką drogą zastosować nawóz?

Dolistne zastosowanie roztworu mocznika UFF® jest najpowszechniejsze, rzadziej wykorzystywany jest doglebowo. Wynika to z faktu wolniejszego wchłaniania się przez korzenie, ponieważ zanim roślina będzie mogła wykorzystać azot, musi on przejść kilka reakcji chemicznych. Proces ten zajmuje nawet do kilku tygodni, ponieważ nawóz amidowy musi ponownie zostać przekształcony w amon i ewentualnie dalej w azotan zanim zostanie wchłonięty przez rośliny.

Kwiaty

Elementarne zasady nawożenia roztworem mocznika UFF®

Nawozu nie trzeba rozcieńczać w wodzie przed użyciem. Roztworu nie należy mieszać z innymi nawozami azotowymi. Możliwe jest jego ewentualne zastosowanie w niewielkim stężeniu w połączeniu z nawozem mikroskładnikowym lub siarczanem magnezu, a także z pestycydem (herbicydem, lub insektycydem). Takie połączenie wspomaga wchłanianie innych mieszanych substancji przez rośliny.

Aby uniknąć odkładania się w owocach lub zbożach, szkodliwych azotanów, w groźnych dla człowieka ilościach, ważne jest dopasowanie dawek azotu, odpowiednich do gatunku i odmiany rośliny uprawnej, a także fazy jej rozwoju i jakości oraz stanu gleby.

W jaki sposób bezpiecznie stosować roztwór do oprysków?

Opti N15 nie jest nawozem toksycznym, jednak mimo to warto stosować maski przeciwpyłowe i okulary.

Oprysk stosuje się na rośliny podlane, w dni pochmurne lub wieczorną porą, celem ochrony przed słońcem.

Stosując jednocześnie opryski środkami ochrony roślin, należy pamiętać o zmniejszeniu ich dawki, w połączeniu z roztworem ich działanie będzie silniejsze.

Wiosną oprysk roztworem można rozpocząć wówczas gdy temperatury ustabilizują się na poziomie co najmniej 10℃. W przypadku tworzenia mieszanin do ustabilizowania cieczy roboczej zaleca się zastosowanie kondycjonerów wody (w naszej ofercie MI6, MI6.1).

Krzewy I drzewa owocowe I zboża.

Drzewa owocowe opryskujemy w trzech terminach:

  • wiosną
  • jesienią, przeważnie pod koniec października po zbiorach, ale tuż przed opadnięciem liści z drzew
  • lutym-marcu, w celu opryskania liści pod drzewem

Zdjecie-3
zdjecie-4
 

Krzewy owocowe takie jak maliny opryskujemy trzy razy do roku:

  • wiosną, zaraz po rozpoczęciu procesu wegetacji
  • po kwitnięciu roślin
  • dwa tygodnie później

Oprysk zbóż jest dużym wsparciem dla:

  • zbóż ozimych – etap krzewienia, początek i koniec strzelania w źdźbło,
  • zbóż jarych – na etapie od strzelania w źdźbło do początku kłoszenia i od wykłoszenia do momentu kwitnięcia.

Unikamy oprysków w okresie kwitnienia, a także tuż przed i po wysianiu.

Opti N15 posiada neutralną wartość PH, jednakże jego zastosowanie na silnie zakwaszonych glebach będzie nieefektywne.
Z kolei w mocno zasadowej ziemi roztwór mocznika UFF® wchodzi w liczne reakcje chemiczne, a to powoduje, że nie działa właściwie.

Rośliny balkonowe i doniczkowe

Produkt w pojemności 1L świetnie nadaje się do warunków domowych. Odżywka do kwiatów balkonowych i doniczkowych na bazie roztworu mocznika UFF® – OPTI N15 jest produktem uniwersalnym. Stężenie substancji aktywnej OPTI N15 zawierającej 2% kryształków azotu jest dobrane optymalnie do bezpośredniego oprysku. Natomiast ergonomiczna butelka z wygodnym dozownikiem ułatwia proces aplikacji.

 

Dlatego zanim zdecydujemy się na zastosowanie roztworu, należy ustabilizować odczyn gleby. Służymy ewentualnym wsparciem w tym zakresie, zapraszając do kontaktu z nasza firmą.

Dokumenty do pobrania

Weterynaryjny numer identyfikacyjny: 12619142