Jedną z najważniejszych kwestii, o których należy pamiętać podczas uprawy roślin, jest nawożenie. Na rynku dostępnych jest coraz więcej produktów, w związku z czym rolnikom czy osobom zajmującym się ogrodnictwem często trudno wybrać odpowiedni. Właśnie dlatego warto wiedzieć, czym się od siebie różnią. W dzisiejszym wpisie skupimy się na nawozach mineralnych – omówimy ich rodzaje oraz wskażemy, jakie jest zastosowanie każdego z nich.
Czym są nawozy mineralne i jakie są ich rodzaje?
Na początek warto zdefiniować nawozy mineralne. Są to tak zwane nawozy sztuczne, czyli związki chemiczne albo ich mieszaniny, które zawierają składniki pokarmowe wykorzystywane do nawożenia roślin. Mineralne nawozy dla rolników mają ściśle określony skład i należy go dobierać w zależności od potrzeb konkretnych roślin. W sklepach najczęściej można znaleźć nawozy azotowe, fosforowe, wapniowe, potasowe czy magnezowe. Dużą popularnością cieszą się też nawozy wieloskładnikowe, które są mieszanką fosforu, azotu i potasu. Właśnie dlatego podstawowym podziałem nawozów mineralnych jest podział na nawozy jednoskładnikowe i wieloskładnikowe. Oprócz tego wyróżniamy też drugi podział, który opiera się na własnościach fizycznych preparatów i dzieli nawozy na dwa rodzaje:
- nawozy mineralne płynne,
- nawozy mineralne granulowane (czyli formę stałą przeznaczoną do stosowania posypowego).
Dobór odpowiedniego rodzaju nawozu powinien być uzależniony od rodzaju uprawianych roślin.
Jakie jest zastosowanie nawozów mineralnych?
Decydując się na zastosowanie nawozów mineralnych, należy przede wszystkim pamiętać o tym, aby przestrzegać zaleceń producentach zamieszczonych na opakowaniu. Możemy wyróżnić kilka czynników, które powinny być kluczowe podczas doboru odpowiedniego preparatu:
- PH gleby,
- rodzaj rośliny,
- stadium wzrostu rośliny,
- oczekiwane efekty.
Nawozy mineralne są dedykowane roślinom polnym, ogrodowym i szklarniowym. Oprócz tego bardzo ważne jest, że nawozy fosforowe, wapniowe i magnezowe powinny być dostarczane przedsiewnie albo przed posadzeniem roślin na zagonach. Nawozy potasowe i azotowe można z kolei stosować przedsiewnie albo do dokarmiania pogłównego w ciągu sezonu wegetacyjnego.