Cel, który przyświeca wszystkim rolnikom to wzrost potencjału gospodarstwa, w tym wzrost plonów. Osiągnięcie takiego założenia jest jednak złożonym procesem, który wymaga dbania nie tylko o rentowność, ale i o środowisko. Co więc warto zrobić? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Ekonomiczne nawożenie roślin – co oznacza?
Ekonomiczne nawożenie roślin polega na tym, by nawozy wieloskładnikowe były dobrane w sposób opłacalny tzw. zwiększający plony. Pod uwagę należy jednak wziąć fakt, że ceny nawozów w Polsce znacząco wzrosły. Konieczne jest więc przeliczenie poziomu rentowności, w tym wzięcie pod uwagę czynników, takich jak ceny nawozów, ilości otrzymanych płodów rolnych, a także ceny tych produktów.
Obliczenie ekonomiczności i poziomu rentowności należy przeprowadzać dla każdego gatunku roślin i dla każdego sezonu upraw osobno. Na ostateczny wynik ma bowiem wpływ wiele zmiennych, które należy aktualizować.
Ekonomia vs ekologia nawożenia
W czasie procesu ekonomizacji nawożenia roślin bardzo często może pojawić się pokusa, by użyć więcej nawozów, niż jest to uzasadnione. Niestety, takie działania są krótkowzroczne i sprawiają, że uprawy przestają być ekologiczne. Należy także pamiętać, że takie kroki są sprzeczne z zasadą zrównoważonego rozwoju, propagowaną zarówno na terenie Polski, jak i Unii Europejskiej.
Konieczne jest zachowanie równowagi między trzema aspektami: celem produkcyjnym, celem ekonomicznym i celem ekologicznym. Obliczając rentowność nawożenia roślin należy wziąć pod uwagę ekologiczne skutki procesu i „szerszy obraz” – nie tylko nasze gospodarstwo, ale całą planetę.
Warto także stosować nawozy najwyższej jakości. Właśnie takie produkty znajdziesz w naszej ofercie. Już dziś sprawdź nowe możliwości, z których możesz skorzystać.