Na co zwracać uwagę przy wyborze nawozów wapniowych?

Na co zwracać uwagę przy wyborze nawozów wapniowych?

  • Post author:
  • Post category:Blog

Nawozy wapniowe wykorzystuje się, aby skutecznie poprawić warunki gleby zarówno na terenach rolniczych, jak i w przydomowych ogrodach. Szczególne znaczenie mają one jeśli pH gleby ma kwaśny odczyn i pojawia się konieczność jego odpowiedniego zredukowania, aby stworzyć warunki optymalne dla wybranych roślin. Mogą one skutecznie poprawiać wielkość i efektywność plonów, jak jednak wybrać najlepsze rozwiązanie?

Nawozy wapniowe – najważniejsze informacje

Występowanie kwaśnego odczynu gleby niekorzystnie wpływa na większość roślin. W związku z tym, zanim zabierzemy się za uprawę, konieczne jest dokładne sprawdzenie pH gleby. Nawozy wapniowe skutecznie zmieniają odczyn gleby z kwaśnego na obojętny lub alkaliczny.  Kluczowe jest jednak ich dobranie pod względem jakości, formy i szybkości działania. Wówczas mogą one skutecznie zmieniać pH bez szkody dla samych roślin czy środowiska naturalnego.

Istotną wskazówką jest fakt, że nawozy wapniowe powinny być dobierane pod względem rodzaju gleby, którą chcemy uprawiać. Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów tego rodzaju nawozów. Przykładowo w przydomowych ogródkach i przy uprawach warzyw oraz owoców często można spotkać nawozy wapniowe węglanowe. Jeśli natomiast mamy do czynienia z glebą bardzo ciężka i zbitą, to najlepszym rozwiązaniem będzie wapno tlenkowe. Użycie go na ziemi lekkiej i bogatej w próchnicę może doprowadzić do dużych szkód.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając nawóz?

Jeśli szukamy dobrego nawozu wapniowego to istotna powinna być dla nas jego jakość. Ma ona silny związek z pochodzeniem produktu. Zdecydowanie najbardziej polecane są te pochodzenia naturalnego, gdyż nie zawierają one chemicznych dodatków, które mogłyby szkodzić środowisku naturalnemu. Znaczenie ma także forma nawozu, gdyż będzie od niej zależało to jak się rozpuszcza i jest uwalniany. Wysokiej klasy nawóz wapniowy pomoże nam skutecznie zadbać o nasze uprawy. Dlatego warto dokładnie zastanowić się nad jego odpowiednim wyborem i zdecydować się na to, co będzie najlepsze dla naszych roślin.