Mszyce jesiennym zagrożeniem dla zbóż i rzepaku ozimego

Mszyce jesiennym zagrożeniem dla zbóż i rzepaku ozimego

  • Post author:
  • Post category:Blog

Długa i ciepła jesień pozwala na dalsze prace polowe. Niestety obecne warunki są doskonałym czasem do rozwoju mszyc, które atakują wschodzące zboża ozime. Po zakończonych zbiorach buraka cukrowego i kukurydzy ziarnowej mszyce przenoszą się również na nowe zasiewy rzepaku ozimego. Młode siewki są idealnym pokarmem dla nich, co doprowadza do osłabienia rośliny przed zimowym spoczynkiem. Uszkodzenie blaszek liściowych czy przenoszenie groźnych chorób powodujących przede wszystkim żółtą karłowatość liści jęczmienia są największą zmorą rolników.

Mszyca kapuściana – zwalczanie

Od połowy września gatunek ten często atakuje rzepak ozimy powodując liczne żółte, czerwone czy fioletowe przebarwienia pojawiające się na brzegach blaszek liściowych. Zainfekowane części roślin powoduje zahamowanie w rozwoju.

Do zwalczania mszycy kapuścianej w rzepaku ozimym można o tej porze roku zastosować kilka preparatów, zalecany dla nich termin zabiegu to pojawienie się pierwszych kolonii lub uszkodzeń na młodych roślinach.

Wyjazd na pole tym samym można połączyć z dodatkowym cyklem dokarmienia stosując wieloskładnikowy nawóz z mikroelementami MiRzepak, który łączymy z insektycydami. Zastosowanie dodatkowo NanoMi zapewni ochronę przed chorobami grzybowymi ewentualnie osłabionych liści.

nanoMI – szybki ratunek dla roślin

nanoMi jest jedynym płynnym dolistnym nawozem w Polsce posiadającym bardzo dużą ilość nano-koloidalnego srebra wynoszącą 10 000 ppm na 1 kg nawozu. Nawóz ten składający się w 100% z naturalnych składników, poprawia kondycję roślin, a nanosrebro wykazuje silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz przeciwpierwotniakowe. Preparaty na bazie nanocząstek wykazują aktywność już przy niewielkich ilościach, co może stanowić świetną alternatywę dla konwencjonalnych środków ochrony i stymulacji roślin.