Kiedy i jak często należy wapnować glebę?

Kiedy i jak często należy wapnować glebę?

  • Post author:
  • Post category:Blog

Nawozy wapniowe mają wpływ na odczyn gleby. Dzięki nim wzrasta przyswajalność potasu, magnezu, fosforu i mikroelementów. Ziemia, w której znajduje się za mało wapnia, jest zbyt kwaśna, przez co rośliny mają problem z przyswajaniem składników pokarmowych. W Polsce przeważają gleby kwaśne, więc wapnowanie konieczne jest w przypadku większości upraw.

Kiedy należy nawozić glebę nawozami wapniowymi?

Wapnowanie gleby należy wykonywać po zbiorach. Zwykle ma to miejsce jesienią lub późnym latem. Dzięki nawożeniu gleby o tym czasie nawóz przez zimę zdąży równomiernie i stopniowo odkwasić ziemię. Im więcej opadów śniegu i deszczu występuje zimą, tym szybciej zachodzi ten proces. W przypadku mroźnych i suchych zim odkwaszanie przebiega wolniej. Przez wiele zimowych tygodni w glebie stabilizują się procesy biologiczno-chemiczne, dzięki którym wiosną gleba jest idealna pod siew nowych roślin, oraz gotowa do nawożenia nawozami innego typu. Zabieg wapnowania najlepiej jest przeprowadzić możliwie jak najszybciej po zbiorach, aby nawóz został dobrze wymieszany z glebą podczas uprawek przedsiewnych. Nawozy wapniowe można również zastosować wiosną, ale wtedy używa się jedynie nawozów, które działają wolno, np. kredy.

Wapnowanie najlepiej jest wykonywać w suchy dzień.

Jak często powinno się nawozić glebę wapnem?

Częstotliwość wapnowania zależy od rodzaju gleby. W przypadku gleb lekkich nawozić wapnem należy co 2 lata. Gleby ciężkie potrzebują nawożenia wapnem co 4 lata. Różnice te wynikają z tego, że na lżejszych glebach wapń jest szybciej wymywany przez deszcz. Z kolei na glebach ciężkich następuje to dość wolno i stosując wapnowanie tak często, jak na lekkich, piaszczystych glebach, łatwo można by było przewapnować glebę, co również nie służy rozwojowi roślin.

Aby prawidłowo ocenić ilość potrzebnego nawozu wapniowego i częstotliwość nawożenia gleby należy wykonać analizę próbki ziemi. Takie testy powinno się również wykonywać po wapnowaniu, aby mieć pewność, że nawożenie przyniosło oczekiwany efekt. Testy najlepiej wykonać w Stacji Chemiczno-Rolniczej.