Jakie wapno na pole pozwoli uzyskać najlepsze plony?

Jakie wapno na pole pozwoli uzyskać najlepsze plony?

  • Post author:
  • Post category:Blog

Rolnicy, którzy chcą otrzymywać jak najlepsze plony, muszą zadbać o to, aby każdy etap uprawy był przeprowadzany starannie. Mowa tutaj przede wszystkim o odpowiednim czasie wysiewu, doborze nawozów wapniowych lub naturalnych odpowiednich dla konkretnych roślin czy adekwatnych do potrzeb gleby. Oprócz tego jedną z ważniejszych czynności, które przekładają się na jakość plonów, jest też wapowanie. Jakie wapno wybrać, aby uzyskać najlepsze plony i kiedy warto go używać?

Jakie wapno do jakiej gleby wybrać? 

Rolnicy, którzy wybierają najlepsze nawozy wapniowe na swoje pole, powinni wziąć pod uwagę przede wszystkim to, jaka gleba się na nim znajduje. W przypadku gleb średnich i lekkich najlepiej sprawdzi się wapno kredowe i węglan wapnia. Jeśli natomiast chodzi o gleby ciężkie, to lepiej wybrać węglany wapnia albo wapno tlenkowe, czyli palone lub gaszone. Oprócz tego sprawdzi się też wspomniane wapno kredowe. Jeżeli gleba jest uboga w siarkę, to warto kupić nawóz wapniowo-siarczanowy.

Wówczas zostaną do niej dostarczone niezbędne składniki pokarmowe, a do tego pH zostanie ustabilizowane. Podobną zasadą należy się kierować w przypadku gleb ubogich w magnes – wówczas najlepiej sprawdzą się węglany wapniowo-magnezowe do gleb lekkich i średnich oraz nawozy tlenkowo-magnezowe do gleb ciężkich. Rolnicy, którzy mają w planach nawożenie interwencyjne albo pogłówne, mogą wybrać nawozy odkwaszające granulowane.

Kiedy warto stosować nawozy wapniowe? 

Proces wapniowania gleby jest przeprowadzany w celu zmiany odczynu z kwaśnego na zbliżony do obojętnego albo lekko kwaśny. Oprócz tego celem zastosowania nawozów wapniowych jest też poprawa jakości próchnicy i struktury gleby. Zabieg powinien być przeprowadzony późnym latem albo jesienią, czyli w okresie wegetacyjnym po zbiorach plonów. Bardzo ważne jest też to, że po wykonaniu wapowania nie można sadzić roślin, ponieważ nawóz musi dokładnie wymieszać się z glebą.

Z tego samego powodu inne nawozy można stosować dopiero po upływie 2-3 tygodni. Oprócz tego należy też pamiętać, że podłoże powinno być suche, a prace trzeba wykonywać przy bezwietrznej pogodzie. Dawki nawozu natomiast powinny być przeliczane, uwzględniając typ gleby, bieżącą i pożądaną wartość wapnia oraz zawartość wapnia w nawozie.