Jaki nawóz wybrać do buraków?

Jaki nawóz wybrać do buraków?

  • Post author:
  • Post category:Blog

Jedną z najważniejszych kwestii, o które należy zadbać podczas uprawy warzyw, jest regularne nawożenie. Dzięki niemu rośliny są zaopatrzone w optymalnym stopniu w składniki pokarmowe, których potrzebują do rozwoju. Do warzyw o wysokich wymaganiach pokarmowych z pewnością możemy zaliczyć buraka cukrowego. Właśnie dlatego w dzisiejszym wpisie skupimy się na tym, jaki nawóz najlepiej wybrać, aby zapewnić mu zdrowy rozwój.

O czym pamiętać podczas nawożenia buraków jesienią, a o czym wiosną? 

O nawożeniu gleby, na której będą uprawiane buraki, należy pamiętać nie tylko wiosną przed siewem, ale również w okresie jesiennym, a dokładnie przed orką zimową. Jeżeli chodzi o wiosenne nawożenie, to najlepiej sprawdzi się nawóz azotowy, który najlepiej wprowadzić agregatem albo przy pomocy brony na głębokość około 3-4 centymetrów. Jeśli natomiast chodzi o jesień, wówczas najlepiej sięgać po nawozy fosforowo-potasowe. Dzięki temu nawozy równomiernie się wymieszają z glebą. Oprócz tego do wiosny zasolenie gleby się zmniejszy, co również jest korzystne dla rozwoju buraka.

Jakie składniki odżywcze są najważniejsze w rozwoju buraka i dlaczego? 

Wspomniane nawozy są najlepsze dla rozwoju buraka z uwagi na wartości odżywcze, których potrzebuje ta roślina. Zadaniem azotu jest przede wszystkim wsparcie w wytwarzaniu powierzchni liściowej, która jest odpowiedzialna za proces fotosyntezy oraz produkcję węglowodanów, które następnie są gromadzone w korzeniach buraka. Potas z kolei jest uważany za najważniejszy składnik pokarmowy, który musi być dostarczany burakowi. Dzieje się tak, ponieważ odpowiada za regulację wodą i wspomnianym wcześniej azotem.

W rezultacie wpływa na poziom cukru w korzeniach. Fosfor z kolei przydaje się przede wszystkim w fazie wschodów. Dzięki niemu system korzeniowy buraka wzrasta stosunkowo szybko. Oprócz tego ma też znaczenie dla wzrostu zawartości cukru w korzeniach. Warto również wspomnieć o magnezie, który jest odpowiedzialny za kontrolę gospodarki azotowej rośliny. Można go wprowadzać do gleby, stosując przedsiewnie siarczan magnezu w formie stałej albo w nawozach wieloskładnikowych.