Aby plony ziemniaków były obfite, rośliny muszą być odpowiednio nawożone. Dobrze dobrany nawóz pozwala również zwiększyć odporność roślin. Nawóz dobiera się do rodzaju gleby, ilości mikroskładników, jaka znajduje się w ziemi i celu, do jakiego będą wykorzystywane plony. Kluczowe jest również dobranie odpowiedniej ilości nawozu, ponieważ zarówno zbyt niska, jak i za duża ilość nawozu sprawi, że efekt nie będzie zadowalający.
Jakich składników mineralnych potrzebują ziemniaki?
Aby bulwy ziemniaka były dobre jakościowo, rośliny potrzebują odpowiedniej ilości azotu, fosforu, potasu, wapnia, magnezu, siarki, miedzi, boru, manganu, molibdenu i cynku. Aby uzyskać odpowiednią ilość składników odżywczych, należy łączyć nawożenie organiczne i mineralne.
Azot ma wpływ na wzrost białka w bulwach oraz na ich wielkość. Nawóz azotowy najlepiej stosować wiosną, zanim ziemniaki zostaną posadzone. Nadmiar tego składnika może powodować m.in. podatność bulw na uszkodzenia mechaniczne, czy ciemnienie miąższu.
Potas z kolei zwiększa zawartość witaminy C i B1 w bulwach ziemniaka oraz kontroluje pobieranie azotanów. Fosfor natomiast pomaga zwiększać ilość bulw. Nawożenie fosforem i potasem najlepiej stosować jesienią lub wiosną, zależnie od rodzaju gleby. Przenawożenie potasem może doprowadzić do pogorszenia jakości bulw.
Nawozy do ziemniaków
Do nawożenia ziemniaków stosuje się nawozy jednoskładnikowe i wieloskładnikowe.
W uprawie ziemniaków kluczowe są nawozy azotowe. Przykładem nawozu azotowego, który doskonale nadaje się do uprawy ziemniaka, jest mocznik.pl. Nawóz ten zawiera 46% azotu. Kolejnym odpowiednim nawozem jest siarczan amonu. Należy jednak uważać, by ziemia, na której stosuje się ten nawóz, miała uregulowane pH, ponieważ nawóz ten doprowadza do zakwaszania gleby. Innym nawozem azotowym odpowiednim do ziemniaków, jest Polifoska 21. Nawóz ten poza azotem jest bogaty w siarkę. Ma formę granulowaną.
Jeśli ziemniaki przeznaczone są do wczesnych zbiorów, odpowiednimi nawozami będą te szybko działające. Przykładem takiego nawozu jest Saletrzak lub saletra amonowa. Są to również nawozy azotowe.