Nawozy sprawiają, że rośliny rosną szybciej i lepiej, co przekłada się na większe plony i zyski. Jaka jest jednak efektywność nawozów mineralnych? I dzięki jakim sposobom można ją zwiększyć? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Efektywność stosowania nawozów mineralnych
Nawozy mineralne są stosowane w celu wzbogacenia gleby w składniki pokarmowe. Najważniejsze z nich to nawozy azotowe, fosforowe, potasowe, wapniowe, magnezowe i nawozy wieloskładnikowe.
Nawożenie azotem może pozytywnie wpłynąć na uprawy. Efektywność takich działań zależy od zawartości próchnicy, od terminu zastosowania, a także od formy azotu. Nawożenie fosforem musi być przeprowadzane regularnie, tak by uzupełniać niedobory i dbać o jakość gleby. Na jego efektywność wpływa m.in. odczyn pH gleby.
Nawożenie potasem musi odbywać się w sposób przemyślany, ponieważ zarówno jego brak, jak i nadmiar mają szerokie skutki. Efektywność nawożenia potasem zależy np. od zapotrzebowania gleby na składniki pokarmowe. Z kolei nawożenie magnezem musi być wykonywane regularnie, tym częściej im gleba lżejsza i bardziej kwaśna.
Jak zwiększyć efektywność nawozów mineralnych?
Istnieją pewne działania, które wpływają na efektywność stosowania nawozów mineralnych. Chodzi m.in. o prawidłowe zabiegi agrotechniczne, płodozmian, zwalczanie chwastów i szkodników, dobry wybór odmian i pilnowanie terminów nawożenia.
Ogromne znaczenie ma także dobieranie nawozów wysokiej jakości, które pochodzą od sprawdzonych producentów. Produkty, które warto zastosować, są dostępne w naszej ofercie. Kupując nawozy mineralne, warto zwrócić uwagę na kilka czynników, w tym na rodzaj rośliny, stadium wzrostu, pH gleby oraz oczekiwane efekty. Konieczne jest też przestrzeganie zaleceń producenta dotyczących korzystnych dawek.