Jak skutecznie nawozić siarką i magnezem?

Jak skutecznie nawozić siarką i magnezem?

  • Post author:
  • Post category:Blog

Uprawa roślin to złożony proces, którego powodzenie zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest właściwa gleba, w której znajdują się wszystkie niezbędne składniki mineralne. Przykładem składników, którym niekiedy przypisuje się zbyt małą rolę jest siarka i magnez. Dlaczego mają one duże znaczenie?

Rola siarki i magnezu w uprawach

Siarka i magnez odgrywają dużą rolę w prawidłowym wzroście roślin. Wpływają również na efektywność przyswajania innych mikroelementów.

Siarka jest niezbędna do wzrostu rzepaku, roślin kapustowatych, pszenicy, buraków cukrowych i kukurydzy. Jest konieczna do syntezy aminokwasów i protein. Chroni rośliny przed patogenami i szkodnikami, wpływa pozytywnie na smak. Przy braku siarki rośliny są znacznie mniejsze, podatne na żółknięcie, a ich wzrost jest zahamowany.

Z kolei magnez jest pierwiastkiem fotosyntezy, wpływa na system korzeniowy, sprawia, że roślina jest pełniejsza i odporniejsza na choroby. Bez magnezu rośliny szybko żółkną, ich liście marszczą się, roślina nie rozwija się prawidłowo.

Jak nawozić siarką i magnezem?

Nawożenie siarką i magnezem jest więc bardzo ważne. Dobre efekty można uzyskać przy wykorzystaniu profesjonalnych mieszanek nawozów dla rolników, które są dostępne w naszej ofercie.

Należy jednak pamiętać o tym, by:

  • przeprowadzić wstępną analizę gleby, w tym sprawdzenie jej odczynu i zawartości składników,
  • zaplanować uprawy i dopasować nawożenie do ich potrzeb,
  • wybrać łatwo przyswajalną formę pierwiastków.

Produkt, który warto wykorzystać to m.in. Energymix, czyli nawóz azotowy z siarką, przeznaczony do zastosowania na rośliny ozime (zwłaszcza na rzepak ozimy i zboża ozime). Sprawdzi się on pod nawożenie roślin krzyżowych takich jak rzepak, rzepik, gorczyca, kapusta, kalarepa, a także kalafior.