Jak poprawnie składować nawozy roślinne?

Jak poprawnie składować nawozy roślinne?

  • Post author:
  • Post category:Blog

Uzyskanie dobrego plonowania wymaga dostarczania roślinom wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach. W miejscach, gdzie gleba nie jest w nie zasobna, konieczne okaże się więc nawożenie dostosowane do panujących warunków oraz charakteru uprawy. Właściwe preparaty są łatwo dostępne, a ich podawanie będzie zwykle stosunkowo proste. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku nieprawidłowego przechowywania nawozy mineralne mogą bezpowrotnie utracić swoje właściwości. Ponieważ oznacza to wymierną stratę finansową, warto zadbać o to, by środki tego rodzaju nie były narażone na działanie negatywnie wpływających na ich jakość czynników zewnętrznych. Przekonajmy się, z jakimi potencjalnymi problemami należy się liczyć i sprawdźmy, w jaki sposób można im zaradzić.

Jak warunki przechowywania mogą wpływać na stan nawozów?

Nieprawidłowe warunki przechowywania nawozów mogą znacznie pogorszyć ich właściwości oraz negatywnie wpłynąć na możliwość ich podania lub skuteczność działania. W przypadku nawozów sypkich jednym z problemów będzie tendencja do zbrylania się preparatów, co utrudnia ich wysiewanie. Zjawisko to występuje przy nadmiernej wilgotności lub bezpośrednim kontakcie z wodą. Takie sytuacje mogą się też przełożyć na pojawienie się tzw. mazistości albo następowania chemicznego rozkładu podstawowych komponentów. Jeżeli chodzi o nawozy płynne, to kłopotem może stać się rozwarstwianie się danego środka, a także wytrącanie się osadów. W tym przypadku oznacza to nie tylko ograniczoną efektywność działania, ale także problemy z wykorzystywanymi urządzeniami. Zjawiskiem, które jest kłopotliwe, będzie również utlenianie się składników, zachodzące w wyższych temperaturach.

Gdzie należy składować nawozy?

Nawozy powinny być przechowywane w pomieszczeniach, które są suche, przewiewne i zacienione. Zalecana temperatura to od 5 do 20°C. Ważne, by pozostawiać je w oryginalnym opakowaniu. Należy też pamiętać, że większość preparatów ma określony termin przydatności, po którym ich efektywność zaczyna spadać.