Aby rośliny w ogrodzie czy na polu zdrowo się rozwijały, konieczne jest zapewnienie odpowiednich warunków glebowych. Mowa tutaj między innymi o wymaganiach roślin, jeżeli chodzi o odczyn gleby. Jak wiadomo, gleba ma swoje pH. Jeżeli na przykład jest kwaśna, czyli jej pH wynosi od 4,5 do 5,5, a rośliny wymagają podłoża o odczynie zbliżonym do obojętnego, to konieczne jest odkwaszanie. Jak przeprowadzić taki zabieg i jakie produkty się do tego przydadzą?
Kiedy i w jaki sposób należy odkwaszać glebę?
Rolnicy i ogrodnicy muszą wiedzieć, jak dbać o glebę i kiedy należy przeprowadzać poszczególne zabiegi. Mowa tutaj o doborze odpowiednich nawozów mineralnych, potasowych czy azotowych. Jeżeli chodzi o odkwaszanie podłoża, to idealnym okresem na rozpoczęcie takich prac jest wczesna wiosna.
Co ważne, odkwaszanie trzeba rozpocząć minimum 3-4 tygodnie przed rozpoczęciem wysiewów. Drugim rozwiązaniem jest przeprowadzenie prac późną jesienią, kiedy plony zostaną zebrane. Bardzo ważne jest też, aby rozsypywać nawóz równomiernie po całej powierzchni gleby. Oprócz tego należy też zadbać o to, aby na koniec przykryć go wierzchnią warstwą ziemi oraz wymieszać. Właśnie dlatego odkwaszanie gleby dobrze jest połączyć z przekopywaniem ogródka.
Jakich środków najlepiej używać do odkwaszania gleby?
Aby odkwaszanie gleby było skuteczne, należy nie tylko robić to w odpowiednim czasie i w odpowiedni sposób, ale również dobrać takie środki, które najlepiej się do tego sprawdzą. Dobór produktu powinien być oczywiście poprzedzony wykonaniem pomiarów, które pozwolą określić, czy gleba jest zbyt kwaśna. Największą popularnością cieszą się nawozy wapniowe i nawozy wapniowo-magnezowe. Produkty są dostępne w dwóch rodzajach.
W przypadku średnio ciężkich i ciężkich gleb najlepiej sięgać po nawozy tlenkowe (CaO, MgO). Nawozy węglanowe, czyli MgCO3 oraz CaCO3 sprawdzą się dobrze w przypadku wszystkich gleb, należy jednak pokreślić, że działają stosunkowo powoli. Najczęściej zdarza się tak, że pełny efekt odkwaszający można uzyskać dopiero w drugim roku po zastosowaniu nawozu, dlatego ogrodnicy powinni uzbroić się w cierpliwość.