Jak i kiedy nawozić azotem?

Jak i kiedy nawozić azotem?

  • Post author:
  • Post category:Blog

Azot pełni kluczową funkcję w rolnictwie. Powszechnie wykorzystuje się go jako nawóz dla roślin. Nawozy azotowe zwiększają wydajność upraw, pobudzają je do wzrostu oraz zaopatrują w niezbędne składniki odżywcze, których brakuje w glebie. Zapotrzebowanie na azot zależy od warunków pogodowych oraz wyglądu upraw i ich fazy rozwojowej. Rolnicy zwykle decydują się na nawożenie azotem w sytuacji, gdy zauważają, że ich plony nie rozwijają się w odpowiednim tempie, a rośliny się odbarwiają. Warto jednak pamiętać, że aby móc nawozić azotem, trzeba zapoznać się z przepisami. O tym, kiedy i jak należy stosować azot do nawożenia upraw, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Kiedy i w jaki sposób można nawozić uprawy azotem?

Nawożenie azotowe można rozpocząć dopiero po 1 marca. Wcześniej zgodnie z prawem tego rodzaju praktyk nie powinno się wykonywać. Grunty orne można z kolei traktować azotem aż do połowy lub końca października. W zależności od regionu w Polsce nawozy azotowe można stosować do 15, 20 lub 25 października. Wyjątkiem są jednak sytuacje, w których rolnicy chcą nawozić jesienne uprawy zakładane po późnych zbiorach bądź też, gdy warunki pogodowe uniemożliwiają im nawożenie. Stosowanie nawozów azotowych jesienią dopuszcza się także w przypadku nawożenia upraw kontenerowych bądź odżywiania gleb odłogowych. Co ważne, zgodnie z przepisami niektóre gospodarstwa np. te o powierzchni rolnej powyżej 100 ha mają obowiązek wdrożenia tzw. planu nawożenia azotem.

W każdym przypadku istotne znaczenie ma też zastosowanie właściwej dawki azotu. Ilość aplikowanego do gleby azotu w sezonie wiosennym zależy od wielu czynników. Po pierwsze kluczową rolę odgrywa stan gleby po zimie oraz stopień rozkrzewienia i rozmieszczenia roślin. Aby ocenić zapotrzebowanie na azot, najlepiej wykonać dokładną analizę gleby. Azot jest najlepiej przyswajalny w środowisku glebowym o odczynie pH w przedziale od 5 do 7.  Zwykle przy uprawach o dobrej kondycji stosuje się ok. 40 kg N/ha. Kiedy stan gleb jest gorszy, a uprawy są rozrzedzone i nierównomierne można zwiększyć dawkę azotu do ok. 90 kg N/ha.