Jak dbać o zasobność gleby?

Jak dbać o zasobność gleby?

  • Post author:
  • Post category:Blog

Zasobność gleby określa ilość i rodzaj składników odżywczych znajdujących się w glebie. Co ważne, wyróżniamy zasobność naturalną, gdzie składniki powstają w procesie glebotwórczym oraz zasobność agrotechniczną, obejmującą zarówno zasobność naturalną, jak i tą powstając w wyniku działań człowieka. Jednak jak można podnieść zasobność gleby?

Na czym polega tzw. ocena zasobności gleby?

Aby przeprowadzić działania w celu zwiększenia zasobności gleby, konieczne jest najpierw skontrolowanie jej stanu. W tym celu należy dokonać oceny odczynu oraz zawartości przyswajalnych form składników pokarmowych, w tym fosforu, potasu i magnezu.

Co ważne, tzw. badania agrochemiczne powinny być wykonywane systematycznie, co najmniej raz na cztery lata. Polegają one na pobraniu próbek ziemi (co najmniej jedna próbka na cztery hektary) oraz na ich analizie.

Jak można poprawić żyzność gleb?

Po przeprowadzeniu badań kolejnym krokiem staje się dopasowanie działań do otrzymanych wyników. W zależności od potrzeb występujących na uprawianych terenach wykorzystywane są różne metody. Niektóre z nich to:

  • gnojówka i gnojowica, które wzbogacają glebę w mikro- i makroelementy – i to w sposób łatwo przyswajalny dla roślin,
  • nawozy zielone, w tym m.in. międzyplony ścierniskowe, ozime i wsiewki poplonowe,
  • kompost, który poprawia żyzność gleby – jego działanie zależy od składników w nim zawartych,
  • stosowanie zmianowania, czyli planowanego następstwa roślin na polu,
  • wykorzystywanie nawozów humusowych – wielokierunkowe i dobroczynne działanie na podłoże.

Ważnym aspektem dbania o zasobność gleby jest również stosowanie właściwie dobranych nawozów. Ciekawą opcją są nawozy wapniowe, które regulują odczyn gleby, poprawiają jej właściwości fizykochemiczne, zwiększają przyswajalność fosforu, potasu i magnezu, a także mikroelementów. Ich zastosowanie zwiększa otrzymywane plony. Kolejną propozycją, a zarazem nowością w naszej ofercie są nawozy humusowe – HumicAgro i HumicAgro Grinter. Produkty zawierają kwasy humusowe, które są naturalnym składnikiem w glebie. Zawarty w produkcie ekstrakt z węgla brunatnego posiada kompleksowy zestaw mikroelementów i minerałów, witamin, aminokwasów, kwasów humusowych, fulwowych oraz organicznych.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.