W Polsce przeważają kwaśne gleby. Jest to spowodowane naturalnymi warunkami geologicznymi, działalnością człowieka oraz kwaśnymi deszczami. Wapń jest również wymywany z gleby przez opady deszczu i śniegu. Zbyt kwaśna gleba utrudnia poprawny rozwój roślin. Nawożenie gleby nawozami bogatymi w wapń pomaga odkwasić glebę, dzięki czemu wiele roślin będzie wydawać znacznie bogatsze plony.
Jakimi ilościami wapnia należy nawozić różne rodzaje gleb?
Jednym z czynników, od którego zależy, jak dużo nawozu powinno się zastosować, jest rodzaj gleby. Piaszczyste, lekkie gleby wymagają częstszego nawożenia niż ciężkie, ponieważ z lekkich gleb wapń jest łatwiej wymywany. Ciężkie gleby wymagają z kolei większych ilości nawozu niż lekkie. Poza tym ważne jest pH gleby. Im wyższe, tym większą ilość nawozu trzeba zastosować. Ważne jest również to, jakie rośliny będą uprawiane na danej glebie. Przykładowo szczaw najlepiej rośnie w glebie o pH od 4 do 7, z kolei szpinak potrzebuje gleby o pH 6,5 do 7,5.
Wielkość dawki nawozu wapniowego wyrażana jest w tonach czystego tlenku wapnia na 1 ha. Dobierając ilość nawozu, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Przykładowo, gleba, która ma mniej niż 4,5 pH i jest bardzo lekka, powinna być nawożona 2,5 t nawozu na 1 ha. Z kolei gleba ciężka o tym samym odczynie powinna zostać nawieziona 6 t nawozu.
W jaki sposób sprawdzić jak dużo nawozu potrzebuje gleba?
Aby poznać parametry gleby, należy zrobić jej analizę. Dzięki niej możliwe będzie dostosowanie ilości nawozu do potrzeb gleby. Odczyn można zbadać pH-metrem polowym. Nie jest to jednak najbardziej skuteczna z możliwych metod. Lepszym wyborem jest badanie wykonane przez Stację Chemiczno-Rolniczą. Informacje, które można uzyskać dzięki takim badaniom, są bardzo szczegółowe. Zawierają dane na temat pH ziemi oraz zalecenia w kwestii potrzeb nawożenia wapnem. Zalecenia te przedstawione są w 4-punktowej skali. Kolejną informacją, którą można uzyskać dzięki badaniom, jest wielkość dawki nawozu, dzięki której możliwe będzie uzyskanie odpowiedniej wartości pH gleby.