Uzyskanie dobrego plonowania wymaga dostarczenia roślinom potrzebnych im związków odżywczych, zwłaszcza tych, które nie występują w glebie w odpowiedniej ilości. Azot jest jednym z najważniejszych składników niezbędnych do dynamicznego wzrostu roślin i szybkiego przyrostu ich masy. Dla osiągnięcia optymalnych rezultatów istotne będzie jednak zadbanie o jego właściwe wchłanianie. Doskonałym rozwiązaniem okażą się nawozy azotowe z siarką, w tym składające się z krystalicznego siarczanu amonu. Przekonajmy się, jakie są ich właściwości i możliwe zastosowania.
Co trzeba wiedzieć o siarczanie amonu?
Siarczan amonu to związek, w którym znajduje się ok. 20% azotu w postaci NH4+ i ok. 25% siarki. Azot amonowy jest postacią, która cechuje się dość wolnym wchłanianiem, ponieważ rośliny pobierają go w małych ilościach i przyswajają za sprawą wymiany jonowej, przyjmowaniu NH4+ towarzyszy więc wydzielanie kationów H+. Jednocześnie forma krystaliczna zwiększa przenikanie substancji do podłoża, gdyż dobrze rozpuszcza się w wodzie, przez co korzystne stężenie składników utrzymuje się przez dłuższy czas. Ważną zaletą siarczanu amonu będzie też wysoka podaż siarki, nieoceniona dla gatunków siarkolubnych, takich jak kukurydza bądź ziemniaki.
Kiedy wykorzystywać siarczan amonu?
Siarczan amonu jest podawany wczesną wiosną i wybierany na gleby o odczynie zasadowym oraz neutralnym, a także na niektórych glebach lekko kwaśnych, które są poddawane regularnemu wapnowaniu. Siarczan amonu będzie sprawdzał się znakomicie przy uprawie zbóż jarych i ozimych, w tym kukurydzy, a także w przypadku warzywnictwa i sadownictwa. Używa się go pod rośliny strączkowe, ziemniaki, cebulę, czosnek, chrzan i pory. Może być też z powodzeniem stosowany pod rośliny krzyżowe, a więc gorczycę, rzepak ozimy i jary, rzepik oraz kapustę, kalafiory i kalarepę. Podaje się go także dla roślin motylkowych i na użytkach zielonych prowadzonych pod pozyskiwanie zielonek i siana.