Najpopularniejszy sposób na to, by utrzymać rośliny w dobrej kondycji i dostarczyć im niezbędnych składników odżywczych – to nawożenie ich przez glebę. Jednak nie zawsze wykorzystamy tę metodę, bo wchłanianie z różnych przyczyn może być utrudnione. Jak w takim przypadku szybko dostarczyć roślinom niezbędnych dla ich wzrostu składników?
Zdarzają się sytuacje, kiedy rośliny nie są w stanie pobierać wystarczającej ilości mikro i makroelementów bezpośrednio poprzez glebę. Powody są zróżnicowane np. osłabienie czy choroba korzeni, susza, nieodpowiednie podłoże czy zbyt wysokie PH gleby. W rezultacie może to skutkować pogorszeniem kondycji roślin i niedoborem niezbędnych dla ich wzrostu składników. Warto wówczas sięgnąć po alternatywę preparatów doglebowych – czyli nawozy dolistne. Doskonale sprawdzą się do różnego typu roślin – zarówno ogrodowych, jak i uprawnych.
Jakie są zalety i wady nawozów dolistnych?
Najważniejszą korzyścią stosowania nawozów dolistnych jest natychmiastowe uzupełnienie brakujących roślinom substancji. Co więcej – są także łatwe w użyciu. Wystarczy wcześniej rozpuścić je w wodzie, a następnie spryskać nimi liście oraz łodygi. Zapewniają również poprawę wzrostu i kondycji roślin w krótkim czasie. O czym warto pamiętać, zanim sięgniemy po nawozy dolistne? Aby działały efektywnie, trzeba stosować je systematycznie i aplikować na rośliny w sposób równomierny. Nie zaleca się, żeby je rozpylać w czasie upałów przy pełnym słońcu, bo może wówczas dojść do oparzenia liści. Nie należy również spryskiwać tymi preparatami roślin bezpośrednio przed opadami deszczu, ponieważ nie zdążą się właściwie wchłonąć. Warto także pamiętać, że nawozy dolistne stosuje się doraźnie i tylko w przypadku niedoborów substancji odżywczych, ponieważ na dłuższą metę nie zastąpią tradycyjnych metod nawożenia.
Jeśli poszukują Państwo odpowiednich preparatów do pielęgnacji roślin – zapraszamy do zapoznania się naszą ofertą. Posiadamy szeroką gamę nawozów, które są dopasowane do zróżnicowanych potrzeb i zapewnią dobrą kondycję oraz prawidłowy wzrost roślin.