Nawozy wieloskładnikowe to specjalna grupa preparatów wykorzystywanych do nawożenia roślin. Charakteryzują się one bogactwem wielu składników odżywczych, które przyspieszają wzrost i kwitnienie roślin. Co można znaleźć w składzie nawozów wieloskładnikowych do zbóż? Dlaczego warto je używać? Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, w którym odpowiadamy na powyższe pytania.
Co można znaleźć w składzie nawozów wieloskładnikowych?
Nawozy wieloskładnikowe to mieszanki składników odżywczych, które są dodawane do gleby w celu poprawienia jej jakości i dostarczenia roślinom niezbędnych minerałów. W składzie nawozów wieloskładnikowych można znaleźć między innymi azot, fosfor i potas. Dodatkowo w nawozach wieloskładnikowych jest wiele substancji pomocniczych, takich jak biostymulatory. Jedną z firm, która zajmuje się sprzedażą nawozów do roślin, jest dostawca nawozów roślinnych Ontrade.pl
Składniki, które można znaleźć w nawozach wieloskładnikowych, takie jak na przykład azot wpływają na prawidłowy wzrost części podziemnych i nadziemnych upraw. Z kolei potas jest odpowiedzialny za regulację równowagi wody i zapobiega przesuszaniu się liści. Kolejnym ważnym składnikiem jest fosfor, który bierze udział w procesie fotosyntezy, tworzenia się liści i powstawania systemu korzeniowego.
Jakie są dostępne formy nawozów wieloskładnikowych i dlaczego warto je stosować?
Nawozy wieloskładnikowe są dostępne w kilku formach: stałej, płynnej i żelowej. Ważne jest, aby za każdym razem rodzaj nawozu dopasować do wymagań uprawianej rośliny i właściwości gleby. Ponadto nawozy wieloskładnikowe najlepiej stosować na polach zasobnych w przyswajalne formy potasu, fosforu i magnezu. Dzięki temu uprawa będzie najbardziej efektywna i bezpieczna.
Warto też wspomnieć o tym, że najłatwiejsze w stosowaniu są nawozy płynne lub żelowe, które wystarczy wymieszać w wodzie. Z kolei w przypadku nawozów w granulatach należy zwrócić uwagę na to, aby rozprowadzać je równomierną warstwą. Nawozy wieloskładnikowe zapewniają roślinom dostęp do wielu cennych składników odżywczych, dzięki czemu mogą one szybciej rosnąć. Ponadto stosowanie nawozów wieloskładnikowych może zmniejszać ryzyko ich uszkodzenia.